Gadżety reklamowe – jak wybrać najciekawszy?

Gadżety reklamowe – jak wybrać najciekawszy?

 

  Od wielu, wielu lat gadżety reklamowe są jednym z najczęściej spotykanych sposobów na docenienie Klienta. Święta są doskonałym okresem na obdarowanie swoich Klientów niezapomnianym upominkiem. Jednak nie tylko w czasie świąt warto pamiętać, że każdy upominek powinien być odpowiednio dobrany. Warto o tym pamiętać dlatego, że odpowiednio dobrany gadżet reklamowy jest doskonałym wsparciem działań marketingowych każdej firmy. Jak zatem wybrać gadżet reklamowy, który będzie dopasowany do potrzeb, będzie spełniał określone cele, a którego wybór nie będzie procesem męczącym i zabierającym wiele czasu?

  Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że istotą gadżetu reklamowego nie jest tylko obdarowanie nim klienta. Upominek reklamowy może być albo upominkiem symbolicznym albo funkcjonalnym. Do nas należy wybór, jaki upominek powinien otrzymać Klient. Upominek symboliczny ma za zadanie pokazać Klientowi, że pamiętamy o nim przy okazji świąt lub innych uroczystości. Natomiast zadaniem funkcjonalnego gadżetu reklamowego jest sprawić, by Klient korzystał z niego lub do niego powracał każdego dnia, a tym samym przypominał sobie i innym o istnieniu danej firmy. Dlatego na początku pomyślmy o tym, co będzie naszemu Klientowi potrzebne, z czego chętnie będzie korzystał, a co z pewnością od razu wyrzuci do kosza. Myśląc tymi kategoriami, warto też zastanowić się nad innowacyjnym rozwiązaniem w kwestii artykułów, z których chętnie korzysta nasz Klient. Upominek przede wszystkim powinien być funkcjonalny, aby Klient sięgając po niego za każdym razem przypominał sobie nie tylko nazwę firmy, która ów upominek mu podarowała, ale i jej ofertę. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest również umieszczenie na upominku, w widocznym miejscu, logo firmy. Zarówno znane marki, jak i te dopiero wschodzące powinny pamiętać o rozwiązaniu umieszczania logotypów, ponieważ jest ono funkcjonalne i niedrogie.

  Drugim, niezmiernie ważnym elementem, o którym powinniśmy pamiętać przy wyborze gadżetu reklamowego, jest profil firmy, której chcemy podarować dany upominek. Aby upominek był odpowiednio zapamiętany, powinien nierozerwalnie wiązać się z reklamowaną firmą. „Na przykład firma specjalizująca się w rozwiązaniach informatycznych może zainwestować w myszki (np. w kolorach firmy) z nadrukowanym logo i danymi kontaktowymi. - Jeżeli nadruk będzie subtelny, a produkt wysokiej jakości jest małe prawdopodobieństwo, że wyląduje w szufladzie czy koszu na śmieci.

  Warto mieć na uwadze także to, że Klient zapamięta opakowanie, w jakim dotarł do niego upominek. Dlatego bardzo ważny jest też sposób zapakowania. Upominek zapakowany w gustowną skrzynkę, pokrowiec lub inne opakowanie z logo firmy (nie koniecznie dużych rozmiarów, ponieważ np. używanie tych samych kolorów i logotypów po pewnym czasie wywołuje u konsumenta jednoznaczne skojarzenia związane z daną marką.) z pewnością zostanie na dłużej zapamiętany. Właśnie dlatego odpowiednio opracowana i wdrażana identyfikacja wizualna firmy jest niezmiernie istotna.

  Przy wyborze gadżetów reklamowych również czas ma znaczenie. Pamiętajmy, że niezmiernie ważnym czynnikiem jest tu pora roku. Na przykład jesienią przydatne mogą okazać się gadżety takie jak: parasole, szaliki, bluzy czy też płaszcze przeciwdeszczowe. Natomiast latem warto zwrócić uwagę na czapeczki chroniące przed słońcem, koszulki, parasole słoneczne, piłki plażowe, leżaki...

  Na zakończenie chciałbym wspomnieć również o tym, że bardzo istotny jest też materiał, z którego został wykonany upominek. Nie ma nic gorszego niż upominek, który np. zostawia ślad tuszu na rękach Klienta. Pamiętajmy o tym, że nie zawsze to, co tańsze równa się dobrej jakości. Poza tym, im bardziej wytrzymałe będą produkty, którymi chcemy obdarować Klienta, tym dłużej będą one wykorzystywane, a tym samym przyniosą większe korzyści marketingowe.

  Podsumowując, wybierając dla Klienta gadżet reklamowy, warto postawić się w jego sytuacji. Jak czulibyśmy się, gdybyśmy otrzymali najtańszy długopis, z którego po kilku dniach rozlałby się tusz do kieszeni naszej nowej marynarki? Czy chcielibyśmy naszą współpracę wiązać z taką firmą...? I tu pamiętajmy, że rolą dobrej agencji reklamowej jest takie dopasowanie produktu, aby był funkcjonalny i niezawodny dla naszego Klienta i aby nasz budżet na tym nie ucierpiał.

Przemysław Symonides